Dali se cestou ekologického čištění

Děláme teď třikrát více pro Prahu a vaše plíce..., tak zní slogan akciové společnosti Pražské služby, se kterým se Pražané mohou setkávat na kapotách strojového parku, ať již jde o svozová vozidla komunálního odpadu, nebo o techniku pečující o úklid městských komunikací. K těm druhým patří též stroje, které na český trh dodává společnost Haiteco CZ.

Postupné omezování motorů na fosilní paliva a přechod na pohon stlačeným zemním plynem či u menších strojů na elektromotory a maximální snížení prašnosti při úklidu komunikací,  taková je filosofie společnosti Pražské služby. A produkty společnosti Haiteco CZ do této strategie ideálně zapadají. Ať již jde o vysavače Glutton, které pracují v centru města, nebo o samojízdný zametací vůz Dulevo, jež se uplatňuje především při blokovém čištění či při náročném úklidu centra po silvestrovských oslavách.

 

„Co se týče ekologického čištění komunikací, můžeme se bez přehánění považovat za průkopníky, kterým strojový park mnohdy závidí i kolegové ze západoevropských metropolí a ti tuzemští k nám jezdí sbírat zkušenosti. A pozitivní jsou i ohlasy občanů, návštěvníků města a především městských částí, které nám zadávají práci. Nejde jen o omezování emisí z motorů na fosilní paliva, ale i o maximální snížení prašnosti a v případě nasazení vysavačů Glutton také o eliminaci hluku při nočním úklidu,“ vysvětluje vedoucí provozně ekonomického odboru Pražských služeb Ing. František Hodan.        

 

Ve dvousměnném provozu pracuje především v první pražské městské části osm vysavačů Glutton. Šest z nich je poháněno spalovacím motorem, další dva pracují s elektromotory a brzy by k nim měly přibýt další dva.

 

Od loňského dubna pracuje v Pražských službách samojízdný zametací stroj Dulevo 5000 Zero Emission a letos v květnu k němu přibyl další. Samosběrný zametač s nulovými emisemi a pohonem na stlačený zemní plyn byl první svého druhu v Evropě!

 

Se zametačem Dulevo mají v Pražských službách více než roční zkušenosti a zatím jen ty dobré. „Rozhodně nejdeme cestou nákupu nejlevnějších strojů, jelikož taková strategie se dříve nebo později vymstí. Naše technika je v permanentním zápřahu a nemůžeme si dovolit, aby strojový park stál, případně byl co chvíli servisován. I když v případě spolupráce s firmou Haiteco CZ se servisem není problém. Servisní úkony jsou z podstatné části řešeny v Praze, což je pro nás nespornou výhodou. Zároveň s technickou úrovní dodaných strojů není rozhodně důvod na započatou spolupráci nenavázat,“ uzavírá František Hodan.

 

Celý článek je uveřejněn v čísle 6/10 časopisu Komunální technika.

Autor:  Roman Paleček

 

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *