Hltouni nedrobí a nemlaskají

V květnovém vydání jsme se zmínili o tom, že se od začátku dubna stará o čistotu Prahy flotila dvanácti nových uklízecích strojů Glutton na elektrický pohon. V barvách akciové společnosti Pražské služby jich dnes pracuje v metropoli 24.

Koncem května se odehrál na Náměstí republiky v Praze slavnostní křest těchto vysavačů, které dováží do České republiky od belgického výrobce společnost Haiteco, s. r. o. Dodejme, že glutton znamená anglicky hltoun, žrout či nenasyta.
Nové úklidové stroje, na rozdíl od svých předchůdců se spalovacím (benzinovým) motorem, jsou poháněny bateriemi. Starají se o očistu prostranství od papíru, umělých hmot, plechovek, psích exkrementů či cigaretových špačků.
Jak uvedl v tiskové zprávě primátor hlavního města Prahy Bohuslav Svoboda, na čistotě Prahy je stále co zlepšovat. Značná koncentrace osob klade vysoké nároky na úklid. Podle něj nové moderní vysavače, které umí vysát i jemný prach, což je častá příčina zdravotních potíží, očistu o krůček usnadní a zlepší.
„Gluttony si poradí s částečkami jemného polétavého prachu PM 2,5. Vzhledem k elektrickému pohonu neprodukují žádné emise ani nelomozí tolik, jako starší modely se spalovacím motorem a lze je tedy využít při práci brzy ráno nebo navečer aniž by obtěžovaly hlukem okolí. Díky konstrukci dokáží vysavače odstranit nečistoty z těžko přístupných míst, třeba mezi zaparkovanými vozidly. Kromě kvalitně odvedené práce i pěkně vypadají,“ vysvětlil Ing Vítězslav Soukup ze společnosti Haiteco.
„Uklízecí čety, které se denně starají o čistotu Prahy, často vykonávají namáhavou, nepohodlnou a nehygienickou práci: Proto jsme se rozhodli v roce 2008 zakoupit první tři vysavače Glutton, které se staly užitečnými pomocníky v boji proti nepořádku. Zpočátku je bylo možné potkat jen v centru, od letošního dubna již pracují na většině území města,“ podotkl generální ředitel Pražských služeb Patrik Roman.
Gluttony jsou samojízdné, což zvyšuje komfort pro obsluhu i výkonnost pracovních čet. Baterie vydrží více než osm hodin intenzivní práce a za směnu zvládne každý vysavač vyčistit zhruba osm kilometrů chodníků.

Technické parametry vysavače Glutton 2210 E
Výkon motoru: 1500 W
Provozní napětí: 48 V
Rychlost: 0 – 6 km/h
Plocha filtru PM 10: 18 m2
Hlučnost: 55 dB ve 4 m od stroje
Objem zásobníku: 240 l
Počet baterií: 4
Výdrž baterií při práci: až 12 (bezpečně 8) h
Doba nabíjení: 6 – 8 h
Rozměry (š x d x v): 750 x 1950 x 1700 mm
Hmotnost: 365 kg
Cena: 455 000 Kč bez DPH
Spotřeba za směnu: 4 kWh el. energie

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *