Hospodárné stroje pro práci po celý rok

Především práce na terénních úpravách a v zemědělství patří k hlavním úkolům nových kolových stereo nakladačů Liebherr L 507 a L 509. Lze je však s úspěchem využívat i při dalších činnostech v průběhu celého roku.

Od veletrhu Bauma 2019 se tyto nakladače dodávají ve verzích splňujících emisní stupeň V. Emise jsou nižší než předepsané mezní hodnoty pro tuto třídu strojů. Nové modely patří k nejuniverzálnějším kolovým nakladačům z nabídky společnosti Liebherr.
„Stereo“ usnadňuje práci
Díky osvědčenému stereo řízení, kombinaci kloubového systému a řízené zadní nápravy, jsou nakladače Liebherr spolehlivými a dlouholetými partnery při zimní údržbě komunikací. Uživatelé si obzvlášť cení značné manévrovatelnosti a rychlosti odvedené práce. Stereo řízení umožňuje snadný úklid sněhu a ledu ze dvorů, těsných parkovišť nebo úzkých uliček v obytných zónách.
Stereo nakladače Liebherr splňují vysoké nároky na výkon díky osvědčenému a silnému hydrostatickému pohonu, který umožňuje plynulé zrychlení bez přerušení tažné síly. Tlumení ve středovém kloubu přispívá k vysokému komfortu a k bezpečnosti. Modely L507 a L509 ve verzi Speeder dosahují maximální rychlosti 38 km/h. Obce a komunální služby tak mohou efektivně odvádět rychlý a spolehlivý zimní úklid komunikací i na delších úsecích.
Robustní nápravy jsou vybaveny automatickými samosvornými uzávěrkami diferenciálů, které zajišťují vysokou trakci na náledí. U verze Speeder může obsluha aktivovat uzávěrku diferenciálu přední nápravy ručně. Bezpečnou jízdu ve sněhu a na náledí zajišťují řetězy. Kombinace kloubového systému a řízené zadní nápravy umožňuje snížit úhel zalomení v kloubu z obvyklých 40° na 30°. Výsledkem je lepší stabilita, obratnost a ochrana proti překlopení, tedy bezpečnost.
Mnohostranné možnosti nasazení
V zimě samozřejmě závisí volba správného nářadí na počasí a místních podmínkách. Nejčastěji se využívají při zimní údržbě stereo nakladače Liebherr s lopatou na lehké materiály, sněhovými řetězy a sypačem. Tak jsou tyto obratné stroje mimořádně flexibilní. Lopata je vhodná pro jednoduchý úklid a nakládku sněhu na korby nákladních automobilů. Nově zkonstruovaný hydraulický rychlovýměnný systém zvyšuje efektivitu při výměně pracovního nářadí.
Nová Z-kinematika a výkonná pracovní hydraulika umožňuje modelům L 507 a L 509 produktivní práci s nejrůznějším pracovním nářadím. Stroje při agregaci s hydraulicky ovládanou sněhovou radlicí umožňují úklid uježděného sněhu, s pomocí kartáče odstraní menší vrstvu prachového sněhu. S velkou nadílkou si poradí výkonná fréza, pro jejíž provoz společnost Liebherr nabízí jako volitelné příslušenství hydrauliku s vysokým průtokem.
Nové nakladače L 507 a L 509 mají nejprostornější kabiny ve své třídě. Výrobce dodává oba modely osazené oblíbenou kabinou větších stereo nakladačů L 514 a L 518. Kromě značného prostoru se uspořádání kabiny vyznačuje přehledností. Všechny ovládací prvky včetně pojezdu jsou jednoduché a intuitivní. Velké prosklené plochy zlepšují výhled na všechny strany.*

(Podrobnosti v Komunální technice 11/2019)