Inovace pro posun vpřed

První březnovou středu a čtvrtek, tedy „mazaně“ těsně po období zimní údržby, na prahu následné očisty komunikací od posypu a krátce před zahájením sezóny ošetřování zeleně, pozvali zástupci německé firmy Köppl především prodejce, ale také stávající a potenciální uživatele této techniky, do svého sídla v bavorském městě Entschenreuth.

Cílem dvoudenního setkání, jehož se zúčastnila zhruba stovka zájemců, bylo představení sortimentu společnosti, která dnes vyrábí především jednoosé nosiče a příslušenství. Důraz byl kladen na novinky; nechyběla ani prohlídka konstrukčních prostor, výrobních hal a skladů. Návštěvníci se rozdělili do několika menších skupin, a tak bylo dost času na důkladný rozbor teorie i praxe.

Specialista na jednu osu

„Firmu založili mí předkové v roce 1896 zprvu jako kovářskou dílnu. Na výrobu součástek navázaly zemědělské a komunální stroje. První samojízdnou sekačku jsme uvedli na trh v roce 1948. Koncem šedesátých let minulého století jsme jako první dováželi do Německa traktory SAME a současně vyráběli vlastní kloubové traktory Kotrak a Alltrak. Především kvůli velice silné konkurenci jsme tento program opustili a již více než 35 se specializujeme na jednoosé nosiče a příslušenství pro profesionální nasazení v zemědělství, zahradnictví a komunálním sektoru,“ vysvětlil Karl Köppl mladší (ve společnosti působí i jeho otec stejného jména), zástupce čtvrté generace rodinné firmy Köppl GmbH.
Společnost zaznamenala v období 2010 / 2011 meziroční nárůst produkce o jednu čtvrtinu. Loňský obrat činil 8,6 milionu eur, což je o osm procent víc, než v roce 2010. V uplynulém roce opustilo výrobní linky v Entschenreuth 1500 pohonných jednotek a 2500 přídavných zařízení. Zhruba 55 % výrobků se prodá v Německu. Rozhodujícím exportním trhem je Evropa, především Rakousko, Švýcarsko, Holandsko, Francie, Belgie i Česká republika, ale nosiče Köppl s býkem ve znaku mají také například v Mexiku. Speciální technické aplikace na sklizeň cukrové třtiny nebo úpravu písečných pláží pracují v Kolumbii, Thajsku, Filipínách, Jihoafrické republice či Indii.

Hydrostaty posilují

Karl Köppl pokračoval: „Nárůst produkce i obratu ukazuje na rostoucí popularitu jednoosých nosičů. Zpočátku jsme měli v sortimentu pouze stroje s mechanickou převodovkou, hydrostaty přibyly v roce 1998 a dnes u nich máme nejširší program z výrobců jednoosých nosičů. Zakládáme si nejen na tom, že nabízíme mnoho typů, ale máme k nim rovněž pestrý sortiment zhruba sedmdesáti typů příslušenství pro celoroční nasazení, které lze snadno a rychle připojit k nosičům různých modelů. Široká je nabídka pneumatik včetně ocelových kol s trny do horského terénu. Zaměřujeme se totiž i na techniku pro sečení alpských luk.“
Pokud byl ještě před pěti lety ve výrobě nosičů Köppl zhruba třetinový podíl hydrostatů, dnes se jich vyrábí v Entschenreuth stejně jako strojů s mechanickou převodovkou. Ty jsou vhodné především pro komunální nasazení, zatímco hydrostatické nosiče s jednoduchým ovládáním se prosazují v zahradnických provozech především kvůli nutnosti častých změn směru jízdy.

Nosiče i příslušenství

Firma Köppl nyní vyrábí deset typů jednoosých nosičů o výkonech od 4,5 do 22 k. Nejmenší a nejlehčí stroj VR s mechanickou převodovkou má výkon 4,5 až 6 k. Silnější technika zahrnuje typy 3E500, 500 a Multitalent s výkonem do 13,5 k. K profesionálním půdním pracím se doporučuje Fräsetalent. Úzký a obratný je hydrostatický nosič Hydro Luchs. Robustní nosiče řad Hydro Compakt Easy (CE) a Hydro Compakt Light mají rovněž hydrostatické ovládání. O něco výše stojí typová řada Hydro Compakt Comfort. Nejsilnější je Hydro Athlet s výkonem motoru až 22 k. Především pro lištové sekání horských luk je určen nosič Berg Talent.
Z příslušenství se u zahradnických firem nejčastěji uplatňují rotační brány, rotavátory, mulčovače a zakladače trávníků, v komunální oblasti pak především mulčovače, zametací kartáče, sněhové radlice a frézy.
Z řady jednoosých strojů vyčnívá malý univerzální nosič až dvaceti druhů nářadí Hydro Pony. Tento hydrostat s pohonem 4 x 4 a výkonem motoru 18 a 22 k (benzin) a 20 k (nafta) se vyrábí 25 let a současná roční produkce činí asi 50 kusů. Stroj lze vybavit vytápěnou kabinou.

Investice do kvality

„Kromě motorů Subaru a Briggs & Stratton si všechny součástky vyrábíme sami, což nám zajišťuje nezávislost na dodavatelích a umožňuje pružnou reakci na požadavky trhu. Drtivou většinu náhradních dílů máme okamžitě skladem. Naše profitechnika má v příslušném segmentu na německém trhu 50% podíl. Jdeme vpřed především cestou inovací, jichž každý rok připravíme deset až patnáct s investicí přes 1,5 milionu Eur,“ podotkl Karl Köppl.
Čerstvou novinkou pro nadcházející sezónu je komunální stroj Hydro Athlet HA – 2. Elektronicky řízený pojezd (rychlost 8 km/h vpřed a 3,8 km/vzad) zjednodušil ovládání nosiče, inovací prošla ergonomie, čištění filtrů a bezpečnostní prvky. U stroje Berg Talent byl vyvinut nový chladič oleje a zesílení doznaly kolové hydromotory. Z příslušenství firma uvedla na trh nový válcový kartáč K 100-200, talířový kartáč KWE 53 s bočním plastovým krytem nebo shrnovač píce Alpin Rake.
„Řídíme se heslem: Nejlepší výrobky pro vysokou spokojenost uživatelů. Určitě se nebudeme podbízet cenou, protože zlevňování podráží kvalitu stroje. Hodláme ještě více urychlit dodávky výrobků vlivem dokonalejšího plánování a optimalizace výroby a odbytu. Přibudou nové konstrukční kanceláře, sklady a výrobní hala o rozměrech 80 x 20 metrů. V horizontu příštích dvou tří let připravujeme investice ve výši 2,5 milionu Eur,“ uzavřel Karl Köppl.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *