Když kompaktní zametače dělají čest svému jménu

Slovo „kompaktní“ znamená pevný, hutný, celistvý, souvislý či soudržný. Běžně se s tímto označením setkáváme u různých spotřebních výrobků. Již méně je známo, že existují i kompaktní stroje pro úklid komunikací. A ten přívlastek nelže: například kompaktní zametače BUCHER Schörling jsou opravdu pevné, celistvé a soudržné. Ale především výkonné a šetrné k životnímu prostředí.

Výhradním dovozcem komunální techniky švýcarské firmy BUCHER Schörling do České a Slovenské republiky je společnost HANES s. r. o. V portfoliu má i tři kompaktní zametací stroje řady CityCat. Běžně se tyto tři „šelmy“ představují v pořadí od nejmenší po největší. My to uděláme obráceně a má to svůj důvod: Přehlídku totiž ukončíme novinkou na trhu.

Na řadu kompaktních zametačů CityCat pak navazují zametací nástavby CityFant a OptiFant, které se montují na komerční podvozky. BUCHER Schörling tak jako jediný výrobce nabízí ucelenou flotilu zametačů s kapacitou zásobníku od jednoho do osmi metrů krychlových.

 

Největší v řadě

Nejvýkonnějším a největším kompaktem je zametací stroj CityCat 5000. Parametry jej předurčují zejména pro úklid městských ulic, ale uplatní se i na silnicích a větších prostranstvích. Jeho pracovní záběr je od 2200 mm až do 3100 mm a zásobník má velikosti čtyři kubíky. Tichý, silný a hospodárný vznětový motor ve spojení s hydrostatickým pojezdem a výkonovou hydraulikou dodává pouze tolik výkonu, kolik je právě třeba. Tím výrazně snižuje spotřebu paliva.

Vodní nádrž má objem 750 l, což ve spojení s recirkulací vody stačí k dokonalému zvlhčení prachu v jakýchkoliv podmínkách a po dlouhou dobu. Sběrací zařízení hydraulicky posuvné do stran až o 500 mm dobře kopíruje okraje vozovky. Možnost volby natáčení náprav (přední; zadní nebo obě současně) zaručuje skvělou ovladatelnost stroje. Prostorná, odhlučněná kabina s výborným výhledem (a to i na sací hubici) nabízí řidiči potřebný komfort. Sklopná kabina a zásobník podstatně usnadňuje přístup ke všem agregátům při servisu.

Univerzální a prakticky celoroční využití stroje je umožněno i bohatým příslušenstvím. Přikoupit lze například přídavnou sací hadici pro vysávání listí a odpadků na těžko přístupných místech, vysokotlaké mycí zařízení pro umývání schodišť, zastávek BUS, dopravních značek ap., širokou mycí lištu pro oplachování chodníků, pěších zón a stavenišť (zásobník na nečistoty slouží v tomto případě jako zásobník na vodu), agresivní kartáč pro odstranění plevelů a hrubých nečistot a další. To ostatně platí i pro další zametače.

 

Nejprodávanější v Evropě

Prostřední z trojice zametacích kompaktů, CityCat 2020, se může pochlubit významným úspěchem: stal se nejprodávanějším zametacím strojem ve své kategorii na Evropském kontinentu. A tento primát drží i v České republice i na Slovensku.

Robustní konstrukce jej předurčuje k úklidu nejenom chodníků, ale i parkovišť, obchodních center, parků, továren a městských zástaveb. Pohonná jednotka má dostatek síly i při těžkém nasazení, hydrostatický pohon umožňuje plynulé řízení pojezdové rychlosti v rozmezí 0-50 km/h, dva režimy jízdy, poháněna je přední náprava se samosvorným diferenciálem.

Sací hubice je umístěna na bezpečném místě za přední nápravou mezi koly. Speciální uložení dovoluje bezproblémové přejíždění překážek a najíždění na chodníky bez vlastního poškození. Objemný výklopný zásobník z nerezové oceli zachytává nečistoty, snadno se vyprazdňuje a díky vysoké vyklápěcí hraně je možné vyklápění odpadu i do kontejnerů.

Zásobník na čistou vodu o objemu 300 l se systém zpětné recyklace vody do hubice zajišťuje vysokou produktivitu práce. Vodní trysky skrápějí přední kartáče a zvlhčují i smetky v sací hubici, takže v kombinaci s přívodem recyklační vody ze zásobníku zametání bezprašné i v nejtěžším nasazení.

Podvozek s kloubovým řízením znamená bezpečnost a pohodlí pro obsluhu i při obtížném manévrování, obsluha má při řízení značně ulehčenou práci, zadní náprava totiž sleduje stopu přední. Ergonomicky umístěné ovládací prvky, plně odpružený podvozek a kabina jsou garancí jízdního a pracovního komfortu i při dlouhém nasazení.

Důležité je, že CityCat 2020 může zametat i při zimní údržbě: přední dva kartáče včetně sací hubice totiž zůstávají na stroji i při nesení zimního příslušenství.

V nabídce je samozřejmě i široká škála příslušenství a doplňků pro letní tak i zimní provoz, zvýšení komfortu a bezpečnosti. Za zmínku stojí i skutečnost, že všechny zametací stroje BUCHER Schörling jsou certifikovány dle jednotného testu EUnited jako stroje, které redukují zplodiny PM10.

 

Novinka na trhu

Nejmenším strojem v řadě kompaktů je CityCat 1000, ale jde o super novinku pro tento rok. Pohání jej vznětový tříválcový motor Deutz s výkoem 32 kW, tedy přes 43 k, splňující emisní normu Euromot 3. Celková hmotnost vozu CityCat 1000 je 2,4 tuny, ale výkonem je srovnatelný s modelem CityCat 2020 s celkovou hmotností 3,5 nebo 4,5 tuny.

Stroj se standardně dodává s řiditelnou přední nápravou nebo na přání ve prospěch maximální manévrovatelnosti a směrové stability s řiditelnými oběmi nápravami. Kompaktní rozměry a odolnost dává stroji příhradový rám.

Vůz CityCat 1000 je vybaven dvěma zametacími kartáči o průměru 700 mm, z nichž každý má svou zvlhčovací trysku. Umístěné jsou na robustních ramenech s ovládáním nezávisle na sobě pomocí joysticků. Další funkce se volí tlačítky.

Celková výška stroje je necelé dva; šířka bez zrcátek mírně přesahuje jeden metr. Zametací šířku kartáčů je přitom možno nastavit zhruba od 1000 do 2200 mm. Stroj je tedy ideální pro méně únosné a stísněné prostory s omezeným přístupem, například v historických centrech měst. Poradí si však i s úklidem větších ploch, například parkovišť či nákupních center a neztratí se ani v nových městských zástavbách s úzkými chodníky. Na přání je možné jej vybavit různým příslušenstvím, které umožní univerzální a prakticky celoroční využití.

Jako u všech strojů klade výrobce i zde důraz také na komfort obsluhy. Ergonomické ovládací prvky spolu s odpruženým šasi a vybavení kabiny, např. pneumaticky odpružené sedadlo pro řidiče ve standardní výbavě, to zaručuje řidiči pohodu i při déletrvající práci a výrazně oddalují nástup únavy.

Vůz CityCat 1000 má nejen jednoduché ovládání, ale i servis: Například na něm najdeme pouze osm mazacích míst a ty jsou svedeny na jedno centrální mazací místo, motor má úctyhodný servisní interval 1000 motohodin! Všechny součásti stroje, motor, hydraulika, plnicí otvory a další místa jsou přehledné a dobře přístupné. Kromě očisty zásobníku a ventilátoru tak nevyžaduje žádnou další údržbu. V součastné době je stroj aktivně předváděn a dovozce samozřejmě sdělí všem zájemcům bližší informace.

 

Jiří Trnavský (Zdroj: Hanes, s. r. o.)

 

 

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *