Se Sdružením komunálních služeb v Polsku

Tradiční podzimní poznávací zájezd uspořádalo Sdružení komunálních služeb. Po návštěvě Slovenska přišlo tentokrát na řadu Polsko. První den byl věnován návštěvě mezinárodního veletrhu Poleko zaměřeného na ochranu životního prostředí, nakládání s odpady a obnovitelné zdroje energie. Součástí tohoto poznaňského veletrhu se stal také veletrh komunální techniky Komtechnika, který zajímal účastníky zájezdu především.

Mezinárodní odborný veletrh Poleko se řadí nejen v Polsku, ale i v Evropě mezi nejvýznamnější akce svého druhu a sdružuje pod jednou střechou důležité producenty potřebných technologií i uznávané odborníky na problematiku životního prostředí a komunální služby.
Letošní jubilejní dvacátý ročník veletrhu, který proběhl v Poznani v posledních říjnových dnech, byl doplněn bohatým doprovodným programem. Premiérově se představila také technika pro komunální sféru, v rámci výstavy Komtechnika se prezentovaly společnosti nabízející technická řešení pro provozy veřejných služeb.

Technologie pro zemské klima
Na poznaňském výstavišti se představilo téměř 1000 vystavovatelů z 21 zemí, kteří obsadili se svými expozicemi výstavní plochy na rozloze 18 500 m². Mezi vystavujícími nechyběli zástupci světových velmocí USA, Velké Británie, Německa, Francie či Japonska. Svoje zastoupení měly i další země Evropy, mezi nimiž nechyběly ani společnosti z České republiky.
Vystavené výrobky a technologie měly co říci především odborníkem v oblastech vodního hospodářství a čištění odpadních vod, energetiky a obnovitelných zdrojů energie, odpadů a jejich recyklace, ochrany ovzduší i snížení emisí hluků a vibrací. Veletrh Poleko se konal pod čestnou záčtitou polského ministra životního prostředí Prof. Macieje Nowického. Bohatá a pestrá nabídka veletrhu přilákala návštěvníky ze všech koutů světa. Čtyřdenní akce se zúčastnilo téměř 20 000 lidí zastupujících 28 zemí ze tří světových kontinentů.
Velkou oblibu získaly i specializované výstavy. Lze uvést například výstavu věnovanou obnovitelným zdrojům energie. Ta se konala již poosmé a zúčastnily se jí firmy z 12 zemí. Sedmý ročník recyklačních technologií se 113 vystavovateli se uskutečnil na ploše 2000 m². Hojně navštívena byla i výstava měřicí techniky a kontrolních přístrojů s celkem 26 vystavovateli ze čtyř zemí (ani tady nechyběly exponáty z České republiky). Potřetí se konala výstava věda pro životní prostředí, kde se prezentoval především vědecký potenciál polských výzkumných center.

Komtechnika premiérově
Poprvé se společně s veletrhem Poleko konal mezinárodní veletrh městských technologií Komtechnika. Jde o obdobu brněnského veletrhu Urbis Invest. Expozice byly věnovány především údržbě silnic, ulic a náměstí, třídění a likvidaci odpadů, údržbě zeleně a možnostem rekreace ve městech i městským dopravním systémům.
První ročník tohoto veletrhu přilákal na plochu více než 3500 m² téměř 60 vystavovatelů z Polska, Německa nebo Itálie, včetně mnoha předních výrobců a distributorů. Ti prezentovali především nástavby na svoz odpadů, zametače, vozidla pro zimní údržbu silnic a příslušné nářadí, nechyběla ani technika na údržbu zelených ploch či vozidla, která nacházejí uplatnění v dopravě. Nechyběli ani výrobci a prodejci komunálních traktorů a dalšíchspeciálních vozidel.
Hlavní událostí veletrhu se stala City-Truck-show s praktickými ukázkami práce komunálních vozidel. Každý den mohli návštěvníci na volné ploše sledovat práci největších novinek renomovaných značek. Nejlepší a inovativní produkty byly oceněny Zlatými medailemi.
Z veletrhu Komtechnika si zlatou medaili odvezl John Deere Gator HPX s pohonem 4 x 4 a dieselovým motorem. Na veletrhu Poleko bylo uděleno 11 zlatých medailí.

Nechyběly novinky
Mezi novinky představené v rámci veletrhu se zařadil například traktor Goldoni Euro 30RS s dvouválcovým dieselovým motorem Lombardini a výkonem 26 koní. Traktor o hmotnosti 1100 kg se pohybuje na čtyřech stejně velkých kolech. Je určen především pro údržbu zelených ploch a umělých povrchů.
Další novinkou byla sekačka Etesia Hydro 100 Diesel. Ta nabízí řadu inovativních řešení, které zahrnuje inovaci podvozku, řízení přenosové soustavy, řídícího systému, sečení a sběrného systému. Sekačka H100D s hydrostatickým pohonem zajišťuje lepší manévrovatelnost v náročných podmínkách (vlhko, kluzké povrchy, sjezdovky, atd.). Žací nože jsou jištěny šrouby.
Širokou řadu inovativních řešení nedávno spustila řada XS jeřábů Hiab. Moderní technologické koncepty v konstrukci jeřábu, ale také úplná transformace výrobního procesu zaručují splnění konkrétních požadavků uživatele.
Nový Multilift, XR hooklift modulární systém pro nákladní automobily je průkopníkem, který umožňuje provádět všechny druhy operací. S Multilift XR hooklifts se zkracuje nakládací a vykládací doba na několik desítek sekund. Kontrolní systém, založený na použití programovatelných automatů (PLC), je odpovědný za všechny operace hooklift. S PLC systémem je možné přidat nové unikátní funkce.
Sekačka Samasz KWF 110 je ovládána z kabiny joystickem. Žací ústrojí je umístěno vpředu, tak může provozovatel neustále pozorovat práci sekačky asgregované před traktorem. Stroj pracuje s maximálním dosahem 6,3 m.
S pracovním záběrem 1,25 m pracuje žací stroj Amazone Profihopper. Vzhledem k originálnímu systému sběru a kompresí je stroj dokonale vhodný pro nasazení prakticky ve všech podmínkách, zvláště na mokré trávě. Sekačka se vyznačuje unikátním zhutňovacím systémem, který umožňuje transport více než 1000 l stlačené posekané hmoty v zásobníku s celkovou kapacitou 730 l. Díky hydrostatické Amazone Path Control jednotce se Profihopper pyšní výbornou manévrovatelností, což umožňuje rychlý, efektivní a pohodlný provoz i v těch nejnáročnějších podmínkách.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *