Technika pro zimní údržbu (nejen) komunikací

Ucelenou nabídkou techniky pro zimní údržbu disponuje švýcarský holding Bucher Schörling. Jedná se o sypače, postřikovače, sněhové radlice a frézy, letištní sněhové zametače a ofukovače.

Holding Bucher Schörling je dnes je dnes největším výrobcem komunální techniky, jak pro letní, tak i zimní údržbu komunikací.
Do skupiny patří značky Bucher Schörling, Giletta, Beam, Gmeiner a Johnston Sweepers. Mateřská firma sídlí ve Švýcarsku, další výrobní závody jsou pak rozmístěné po celé Evropě. Výhradním distributorem výrobků Bucher Schörling, Giletta a Beam pro Českou republiku a Slovenskou republiku je firma Hanes, s. r. o.

Nové sypače UniQa
Již loni představil výrobce novou řadu sypačů s označením, a tak přinesl na trh novou koncepci této techniky. Výrobce vyvinul jeden zásobník, do kterého se integrují různé typy vynášecích mechanismů:

a) šnekový
b) gumový pás
c) řetězový pás

Hlavním cílem bylo zefektivnit a urychlit výrobu, snížit náklady na údržbu, využít co nejvíce společných komponentů a v neposlední řadě i uživatelský komfort.
Vývoj trval několik let, nyní je koncept přiveden v realitu. Sypač UniQa sdílí společný zásobník, rozmetadlo, solankové hospodářství, hydraulický systém i vnější příslušenství. Rozdílné jsou vynášecí mechanismy, které jsou implementovány jako kazety.
Kompletace sypače se tak velmi urychlila, sypač může být ve velkém rozsahu připraven, zákazník pouze specifikuje typ vynášecího mechanismu, který je zakomponován ve velmi krátké době. Zbývá jen doplnit o příslušenství a nastavení elektronické řídící jednotky, která tak jako samotné ovládání je shodná pro všechny modely.
Kazetový systém také velmi usnadňuje údržbu podávacího mechanismu. V případě potřeby je možné jej snadno vyjmout. Při vývoji byl kladen velký důraz na systém rozmetadla, respektive kvalitu posypu různými druhy materiálů v kombinaci s nemrznoucí směsí. Výsledkem je universální rozmetací disk umožňující libovolný poměr posypu a postřiku s velkým rozsahem a přesností při asymetrickém posypu.
Výroba je členěna jako v automobilce. Zásobníky se svařují plně automatickými roboty Panasonic, následně jsou všechny komponenty pískovány a lakovány, poté probíhá kompletace na výrobní lince, následně všechny výrobky procházejí kontrolou a nastavením. Poté se montují na podvozky, nejedná-li se o výměnné nástavby.

Plně funkční design
Pro uchycení na podvozek je připraveno osm různých spojení, která umožňují montáž jak prázdných tak i naplněných sypačů připravených na provoz. Například jde o mezirámy pro umístění do korby, kontejnerové nosiče, rychlovýměnné systémy, řetězová paralelní ramena, odkládací podpěry…
Pohon sypače standardně zajišťuje hydraulický systém podvozku. V dnešní době je ale velmi moderní využívat i vlastní pohonné systémy. Sypač pak lze instalovat na „jakýkoli“ vhodný podvozek (nosič), který nemusí být vybaven hydraulickým systémem. Pro tyto účely jsou připraveny tyto pohonné systémy: nástavbový motor, pohon od pátého kola či pohon od kola zadní nápravy.
Zefektivněny byly i systémy vyprázdnění zásobníku. Sypače UniQa se vyrábějí ve velikostech od čtyř do devíti m3 s nádržemi na kapalinu o objemu 2200 až 3000 l.
Může se zdát, že design u sypače je zanedbatelný, ale není tomu tak. Dnešní doba klade důraz na rychlost při nasazení. Je tedy třeba nasadit více techniky nebo zvýšit rychlost práce, pokud má být posyp kvalitní, to znamená rovnoměrně je nutné brát v úvahu turbulence vznikající při jízdě. Sypače UniQa nemají futuristický, ale funkční design. Giletta dále vyrábí postřikovače, ucelenou řadu sněhových radlic, systém sledování a ovládání funkcí posypu s ohledem na přesnou polohu vozidla.
Systémy Giletta tak posouvají funkčnost zařízení pro zimní údržbu vozovek. Dnes je však třeba konstatovat že už se nejedná o údržbu, ale samotnou prevenci pro bezpečný provoz v zimním období.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *