V Kamenici nad Lipou pomýšlejí na zametací speciál

Na prázdninové pouti za podniky komunálních a technických služeb jsme se koncem srpna zastavili v okrese Pelhřimov, v jehož západní části se nalézá sympatické město Kamenice nad Lipou. Leží na stejnojmenné řece a dole v parku, nad nímž se tyčí renesanční zámek, se dodnes nachází torzo historické lípy. Proto Kamenice nad a ne pod ní, jak by si kdekdo mohl myslet.

 

Vznik města se předpokládá na začátek 13. století a je dost dobře možné, že památný strom byl zasazen při jeho založení v roce 1248. Je-li tomu tak, brzy oslaví 800. narozeniny. Zámek z roku 1583 byl přestavěn z hradu. Další z mnoha zajímavostí je městem vedoucí úzkokolejka na trase Obrataň – Jindřichův Hradec…

Pečují nejenom o městské plochy „S místními částmi má Kamenice nad Lipou zhruba 4000 obyvatel, pro něž zajišťujeme kompletní údržbu zeleně od travnatých ploch přes živé ploty až po stromy. V péči máme například také hřbitov, zámeckou zahradu, sportovní areál, dětské a dopravní hřiště či plochy u základní a mateřské školy. Staráme se rovněž o místa, která nepatří městu, tedy například okolo koupaliště a v lesoparku. Protože tyto prostory využívají naši občané a návštěvníci města, není nám lhostejné, jak tamní plochy vypadají. Staráme se po celý rok o zhruba 42 kilometrů místních komunikací a o 16 kilometrů chodníků,“ vysvětlil na úvod Jaroslav Kubiska, vedoucí odboru Zařízení MěÚ Kamenice nad Lipou, který má na starosti údržbu města, a navázal:
„Máme 13 stálých zaměstnanců a přes sezónu nabíráme zhruba dvacítku brigádníků i lidi z nabídky úřadu práce a na obecně prospěšné práce. Aktuálně u nás pracují čtyři zaměstnanci od úřadu práce, kteří jsou placeni z jeho prostředků. Pokud jsme s nimi spokojeni, motivujeme je z rozpočtu města formou osobního ohodnocení. Již se stalo, že se z některých těchto zaměstnanců staly stabilní posily našeho týmu.“

Výhradně sekání se sběrem Co se týká zeleně, má odbor Zařízení MěÚ na starosti všechny plochy ve městě. Podle Jaroslava Kubisky se porost seče nakrátko a kromě příkopů, jež se mulčují, se veškerá hmota sbírá. Šéf odboru doplnil: „Chceme, aby zelené plochy dobře vypadaly a bereme ohled i na to, že si na nich hrají děti a rodiče by určitě nebyli rádi, kdyby jim chodily domů zelené. Reprezentativně musí vypadat zámecká zahrada, kde se konají pod širým nebem svatby. Zde sekáme každý týden. Snažíme se co nejlépe pečovat také o torzo památné lípy. Chceme, aby nám vydržela co nejdéle, a to i pro příští generace.“
K údržbě zeleně využívají v Kamenici nad Lipou tři travní traktory Wisconsin, z nichž jeden pracuje pouze na fotbalovém stadionu Vlasty Buriana. S výkonem strojů, jejich cenou a dostupností náhradních dílů jsou ve městě velice spokojeni. Při údržbě příkopů a pásů v okolí komunikací pomáhá traktor Zetor 7745 s mulčovací hlavou Shark 500. Na dosekávání hůře přístupných míst slouží ručně vedená sekačka Honda. Z ručního nářadí se kameničtí spoléhají na motorové pily, vyžínače a plotostřihy – pouze a jenom značky Husqvarna. Město má v majetku také 70 hektarů lesa. Menší práce si tady zajišťuje svými prostředky, větší zakázky zadává externím dodavatelům.
Kamenice nad Lipou provozuje sběrný dvůr, s výjimkou elektroodpadu pouze pro potřeby občanů, kteří platí za odvoz komunálního odpadu. Mohu sem od jara do podzimu v pátek odpoledne a v sobotu dopoledne vozit nepotřebné věci; po dohodě i mimo stanovené hodiny. Třídí zde všechny druhy odpadu. Na sběrný dvůr navazuje kompostárna vybavená štěpkovačem Pezzolato 140. Z další techniky je třeba zmínit dvě Avie. Jedna slouží jako kontejnerový nosič s hydraulickou rukou. Druhá se s montážní plošinou s dosahem 16 metrů uplatní při údržbě veřejného osvětlení a dalších výškových prácích pro město i další zájemce.

Na starou gardu je spoleh „Zimy u nás v podhůří Vysočiny bývají drsnější a často se stává, že nám sněhová nadílka dává zabrat po celý den. Chodníky udržujeme s pomocí dvou nosičů Multicar M 26 se zimní výbavou, tedy čelní variabilní radlicí a sypačem od společnosti Simed. Kam se mechanizace nedostane, musí nastoupit lidská síla s hrablem a lopatou. Na údržbu komunikací máme dva traktory Zetor 6945 s 7745 se vzadu agregovanými radlicemi. Využívali jsme i traktorové rozmetadlo, které je ovšem pomalé, a proto jsme zvolili posyp z vozů Multicar. Místní vyhláška stanoví posyp drtí 4/8 mm, pouze v případě kalamitní situace, tedy námrazy, lze po dohodě se starostou použít písek nebo sůl. S tak zvaným chodníkovým zákonem nemáme problém. Kdo se o cesty staral dřív, nehledí na změny a pečuje o jejich prohrnování a posyp nadále. Jde hlavně o starší ročníky. Pro tyto občany máme po městě rozmístěno dvacet beden s pravidelně doplňovaným posypovým materiálem. Je-li sněhu více, vyvážíme ho z města ven. K tomu slouží čelní nakladač Locust 750, nosič kontejnerů Avia a vlek za traktor. Pokud nestačí naše prostředky, pomohou nám firmy z města,“ podotkl Jaroslav Kubiska.
Po celý rok se lze v pátek brzy ráno v centru Kamenice nad Lipou a přilehlých ulicích setkat s vozem Multicar vybaveným zametací nástavbou Trilety, který jede v patách zaměstnanci s koštětem. Zástupci města by si rádi pořídili nový kompaktní zametací speciál, aby bylo prostranství ve městě ještě čistější a obyvatelům a návštěvníkům Kamenice nad Lipou se tady nejen líbilo, ale i dobře dýchalo. Protože je rozpočet napjatý, záleží na tom, zda pomohou dotace, o něž má město zažádáno. Držíme palce, ať to vyjde.

Popisek:
Při údržbě zeleně se uplatní tři travní traktory Wisconsin. V době naší návštěvy jeden pracoval za volantem s Miroslavem Klappem v zámecké zahradě, která musí být jako ze škatulky, a to nejen kvůli tomu, že se zde odehrávají pod širým nebem svatební obřady

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *