V Žamberku proběhlo hned několik premiér

Od roku 1999 působí na českém trhu společnost Haiteco CZ. Zabývá se prodejem a servisem průmyslových vysavačů, mycích a zametacích strojů, komunálních strojů, drobné úklidové techniky a úklidové chemie. V polovině července uspořádala firma na letišti v Žamberku své premiérové předváděcí dny zaměřené na prezentaci komunální techniky. V jejich rámci došlo i na představení univerzálního kloubového nosiče Multihog, jež je v portfoliu společnosti Haiteco CZ žhavou novinkou.

Zdařilá dvoudenní akce byla kromě prezentace techniky a praktických ukázek činnosti strojů obohacena pestrým doprovodným programem v němž nechyběla nabídka letů vrtulníkem, či ultralightem, na podobných akcích netradiční výstava obrazů, tombola a pochopitelně bohaté občerstvení. Nicméně největší pozornost návštěvníků byla upřena ke komunálním strojům.

Pro hrubé nečistoty i jemný prach

Přehlídku techniky zahájil samojízdný zametací speciál Dulevo 5000, který pracuje v Pražských službách. Jak uvedl v komentáři jednatel společnosti Haiteco CZ Ing. Vítězslav Soukup, jde o druhý největší model této značky, jež se může pochlubit celou řadou výhod. V Praze pracují zatím dva tyto stroje s pohonem na zemní plyn. Hlavními klady tohoto systému pohonu jsou nejen ekologické aspekty provozu, ale i tichý chod motoru umožňující úklid komunikací prakticky v jakékoli denní i noční době. Další výhodou zametače se zásobníkem na smetky s kapacitou 5 m3 (u vozidel s pohonem na plyn je kapacita vzhledem k umístění nádrží snížena na 4 m 3) je možnost vysýpání až do výšky 1,8 metru.
Ovšem největší předností zametacích strojů Dulevo je konstrukční řešení systému sběru nečistot. Narozdíl od jiných zametačů, kde sběr probíhá na základě sacího principu, pracují stroje Dulevo s mechanicko-sacím principem. Velké nečistoty jsou do zásobníku vháněny pomocí mechanického zametacího kartáče a dopravníku, menší prach je z komunikací současně odsáván pomocí dvou turbin. Stroj je opatřen filtrem s velmi vysokou účinností, takže s velkou rezervou splňuje normu PM10.
Účinnou zbraní pro odstraňování nečistot podél obrubníků nebo rostoucího plevelu je oboustranný třetí kartáč. Stroj může účinně zametat i bez zkrápění povrchu, případně lze pouze zvlhčovat zametací kartáče. Při vysýpání smetků a zvlhčeného prachu se tak zbytečně nevylévá velké množství vody.
Díky mechanickému principu sběru smetků podává zametací speciál kvalitní výkon i při pracovní rychlosti překračující 15 km/h.
Dalším představeným modelem vhodným pro nasazení v menších městech je Dulevo 200 Quattro. Pracuje se stejným systémem jako větší model, pouze třetí kartáč může zametat jen vpravo.

Univerzál pro zimu i léto

Mnozí uživatelé komunální techniky již dobře znají menší obratné univerzální kloubové nosiče Egholm. V České republice jich pracuje více než sedmdesát a uplatňují se v létě i při zimní údržbě komunikací. V Žamberku se představily dva modely Park Ranger 2150 a 2200T. Konstrukce modelu Park Ranger vychází ze staršího konceptu, ovšem najdeme na něm řadu moderních prvků a vylepšení včetně vytápěné kabiny a možnosti využití celé škály nástaveb. Oba předvedené stroje disponují zásadními výhodami nosičů Egholm k nimž bezpochyby patří obratnost s poloměrem otáčení 1,6 m, nízká hmotnost (necelá jedna tuna) a flexibilní výměna adaptérů, se kterou obsluha stráví pouhých několik desítek sekund bez použití nářadí.

Vysavače s pohodlnou obsluhou

Na připravené dráze si mohli návštěvníci vyzkoušet také komunální vysavače Glutton. Jsou vyráběny ve dvou variantách s benzínovým motorem, nebo s elektropohonem. Na trhu se stále více prosazuje druhá varianta. Například v Praze pracuje již 24 těchto vysavačů a v ulicích jsou permanentně vidět. Jsou vybaveny odlehčenou sací trubicí s průměrem 130 mm navíc opatřenou podpůrnými pojezdovými kolečky, což přispívá k pohodlí obsluhy. Odsáté nečistoty se hromadí v klasické odpadové nádobě s kapacitou 240 litrů. Výměna prázdné nádoby za plnou je velice jednoduchá a svoz z ulic může proběhnout zároveň s dalším běžným odpadem.

Multihog měl českou premiéru

Poprvé se v České republice představil univerzální kloubový nosič irské výroby Multihog. Jde o robustní, ale obratný nosič poháněný dieselovým motorem Yanmar o výkonu 87,5 k. Stroj s hydrostatickým systémem pojezdu byl osazen sněhovou radlicí s odmetacím kartáčem a odmracovací postřikovou nástavbou. V rámci svého představení se ale postupně předvedl s dalšími typy nástaveb, které jsou snadno a rychle vyměnitelné bez použití nářadí. Ve výbavě stroje nechybí ani prostorná komfortní kabina s klimatizací a možností pohodlného ovládání nástaveb. Zástupce společnosti Multihog Ltd. sídlící v irském Dundalku upozornil, že životnost nosičů by měla dosáhnout až dvaceti let, čemuž odpovídá i povrchová úprava součástí. Zároveň jsou všechny díly pečlivě testovány. Firma Multihog dodává i uchycovací desky, takže uživatel může pracovat i s adaptéry, které již má k dispozici. Nicméně v nabídce je mnoho originálních typů nástaveb pro letní i zimní práce. Většina z nich se představila i v Žamberku. Kromě již uvedené agregace předvedl nosič například výkonný žací adaptér, příkopové rameno, sněhovou a asfaltovou frézu a může pracovat též jako vysokozdvižný vozík.
Sněhová fréza pracuje se záběrem 1,8 nebo 2 metry a odhozem až 25 metrů. Zvládne zpracovat i díky vysokému výkonu nosiče až 500 tun sněhu za hodinu.
Hodně oblíbená je agregace s asfaltovou frézou. Ve Velké Británii se s tímto adaptérem prodá 95 procent nosičů. Jde o zařízení pracující s velkou efektivitou a díky dobrému výhledu z kabiny také přesností. Hloubka frézování je až 12 cm. Výhodné je propojení s kropicí nástavbou, kterým lze dosáhnout velké redukce prašnosti při frézování.
V tomto roce předpokládá výrobce expedici zhruba 120 kusů nosičů Multihog a první představení v Žamberku ukázalo, že bychom se s nimi v blízké době mohli setkávat i v tuzemských provozech.

Popisek:

V Žamberku odehrál českou premiéru univerzální kloubový nosič Multihog

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *