Vážení čtenáři,

srpnové číslo časopisu je věnováno ožehavému tématu zametání a čištění komunikací a chodníků. Jde o problematiku, která, možná až v závěsu po pravidelném odvozu odpadků, jež nám zřejmě nejvíce nejdou pod nos, prvořadě pálí a leží na srdci každého občana.

Naštěstí si ještě velice dobře vzpomínám na dobu před více než dvaceti lety, kdy bylo nutné, pokud se člověk nechtěl stát příživníkem a skončit za zdmi cely, ráno pravidelně vstát a vydat se ranním šerem a špínou neudržovaných ulic do pracovního procesu. Tehdejší rána člověka rozhodně nenaplňovala optimismem a spíše vyvolávala,  alespoň v citlivějších jedincích, pocit zmaru.

Jaké bylo potom naše překvapení, když jsme tak zhruba na jaře roku 1990 mohli nahlédnout za západní humna a závidět sousedům uklizené chodníky, opravené domy a mnohdy i umělé muškáty v jejich oknech. Jedinou nečistotou, která se objevovala u historických artefaktů navštěvovaných měst a lokalit, mohly být v té době drobky z předem nasmažených řízků lačných a zvídavých turistů.

Postupem let jsme samozřejmě dozráli a zjistili, že není všechno zlato, co se třpytí – umělé květiny v oknech a sádrové muchomůrky v zahradách budiž toho zářným příkladem. Nicméně dobře uklizené ulice, ať již v zimě nebo v létě, jsou tou nejlepší vizitkou každého města či obce. A až na smutné výjimky, které se ale ostatně najdou všude na světě, tuzemské municipality postupem doby bezesporu vzkvétají.

Rozhodně nejde jen o znovuvzkříšenou krásu fasád historicky zajímavých domů nejrůznějších architektonických slohů, kterými se může náhodný kolemjdoucí kochat. Kochání bývá totiž silně ovlivněno pocitem příjemné chůze. A ruku na srdce, málokdo z nás si příjemnou chůzi a poznávání historických památek, nebo příjemnou konverzaci, spojuje s kličkováním mezi střepy, exkrementy a dalšími nečistotami objevujícími se na chodnících.

Naštěstí již můžeme, alespoň ve většině případů, plynule objevovat, neřku-li konverzovat. Celkový stav komunikací k tomu určených se bezesporu zlepšil mírou nevídanou. Z vlastní zkušenosti vím, že čištění ulic a chodníků probíhá v pravidelných termínech. A běda na ně, řádného občana nevyjímaje, zapomenout. Odtahová služba bývá rychlá. Mohu potvrdit. A nekompromisní – protože se čistí ulice a to je potřeba. Opravdu. Také jsem platil za odtah…Ale už jsem se, doufám,  polepšil.

Roman Paleček

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *