21.07.2020 | 05:07

Potřebnou práci zvládá kolový nakladač s rezervou

Komplexní komunální služby pro město Zábřeh i řadu okolních obcí a firem působících v zábřežském regionu poskytuje společnost EKO servis Zábřeh. K jejím hlavním činnostem patří zajišťování kompletních služeb v odpadovém hospodářství. Pracovní záběr provozovny odpadového hospodářství Separex je opravdu široký a jeho zabezpečení se neobejde bez kvalitní techniky. Od roku 2017 patří do jejího strojového parku také kolový kloubový nakladač Hyundai HL955.

Kolový kloubový nakladač Hyundai HL955 zakoupili v Zábřehu v roce 2017 a byl náhradou za manipulátor s nosností 3,5 tuny. „Stroj pracuje především v recyklačním středisku při nakládce a manipulaci se stavebními materiály, recyklačními stavebními odpady, sutí a výkopovými zeminami. Menší manipulátor již na tyto činnosti nevyhovoval, zatímco nový nakladač má dostatečnou sílu. Za tři roky odpracoval 3200 motohodin a nevyskytly se žádné problémy. Nepracuje sice celou směnu, ale v areálu jej potřebujeme prakticky každý den, externí zakázky s tímto strojem zajišťujeme v minimální míře,“ uvádí vedoucí provozovny Separex Jan Indra hlavní důvody pořízení výkonného nakladače.

A jaké jsou jeho zásadní přednosti? K tomu Jan Indra říká: „Samozřejmě jsme vybírali z několika nabídek a mohu říci, že Hyundai byla dobrá volba. Kromě výkonu nás velice potěšila nízká spotřeba pohonných hmot. Na panelových plochách, které máme v celém areálu, a se stavebními pneumatikami pracuje nakladač se spotřebou pět litrů na motohodinu. Obsluha oceňuje též výhody centrálního mazání, které šetří čas a minimalizuje náklady na každodenní údržbu. Stroj pracuje nejčastěji se lžící a se svojí nosností má při nakládce štěrků a písků ještě rezervy.“

O pravidelný servis nakladače se starají technici společnosti CIME-bau ze Zlína. Nicméně jde pouze o běžný servis po odpracovaných motohodinách, závažná závada se na stroji dosud neobjevila.

Více v časopisu Komunální technika 7/2020.*